Warsztaty wielkanocne w Zalipiu

11 marca wyjechaliśmy na wspólną wycieczkę do Zalipia z klasą II A. Zalipie to niewielka wioska na Powiślu Dąbrowskim, która słynie w całej Polsce z malowanych domów w kwiatowe wzory. Pierwszym punktem naszej wycieczki był kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa. Dzieci zobaczyły w nim namalowane na ścianach piękne kompozycje kwiatowe.

Natomiast w Domu Malarek mogły podziwiać ekspozycję sztuki ludowej oraz bogato zdobioną ceramikę. Na przygotowanych warsztatach pod czujnym okiem pań artystek uczniowie malowali wzory kwiatowe na kartkach, inspirując się pięknymi malowidłami w Domu Malarek. Cierpliwie ozdabiały farbami drewniane pisanki i wykonywały wielkanocne palmy. Chętni odwiedzili mały sklepik, aby kupić drobne pamiątki z tego niezwykłego miejsca. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie gospodarstwa Państwa Trójniaków. Podziwialiśmy tam całoroczną szopkę bożonarodzeniową oraz izbę pamięci. Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o przeszłości zgromadzonych na wystawie eksponatów oraz podziwialiśmy przedmioty użytku codziennego ozdobione w piękne zalipskie kwiaty.

Wizyta w Zalipiu dostarczyła nam wielu wrażeń oraz wzbogaciła wiedzę i rozwinęła nasze umiejętności malarskie.