Śladami H. Sienkiewicza

Dnia 29 września byliśmy na długo oczekiwanej wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Pierwszym punktem programu był wjazd „ciuchcią” na Łysą Górę, gdzie w pięknym otoczeniu lasów świętokrzyskich znajduje się klasztor Świętego Krzyża. Od naszej pani przewodnik dowiedzieliśmy się jaka była historia jego powstania. Następnie udaliśmy się do Muzeum Lalek. Zobaczyliśmy tam lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków.

Zafascynowani słuchaliśmy ciekawych historii o zabawkach, którymi bawiły się dzieci dawno temu. Odwiedziliśmy też manufakturę słodyczy "Magia Karmelu". Odbyły się tam specjalnie dla nas warsztaty karmelowe, w trakcie których zobaczyliśmy niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu - kolorowych cukierków i lizaków. Oczywiście nie obeszło się bez degustacji jeszcze ciepłych karmelków. Na zakończenie każde dziecko wykonało własny przysmak i otrzymało pamiątkowy dyplom "Małego Karmelarza". Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Ten pięknie położony  pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta stał się siedzibą muzeum. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza. Oblęgorek wbrew intencjom ofiarodawców był dla mieszkającego na stałe w Warszawie Sienkiewicza tylko letnią rezydencja, gdzie w chwilach wytchnienia pisarz gromadził najbliższą rodzinę i przyjaciół. W siedzibie najsławniejszego właściciela Oblęgorka od 1958 roku mieści się muzeum, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza – Jadwidze Korniłowicz i Henrykowi Józefowi Sienkiewiczowi. Na zakończenie wycieczki byliśmy w Zagnańsku, gdzie znajduje się najstarsze drzewo w Polsce – dąb Bartek, liczący ok. 700 – 1000 lat. W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki i oglądaliśmy pamiątki i zdjęcia z miejsc w których byliśmy.