Kreda, czyli zabawy kreatywne w przedszkolu

„Rysowanie kredą wydaje się dziś przestarzałą zabawą, dobrą dla poprzedniego pokolenia? Niesłusznie. Tego typu proste zajęcia dla dzieci przeżywają właśnie swój renesans. Zajęcia, które przetrwały próbę czasu, to świetny sposób na urozmaicenie wychowania przedszkolnego. Rysunki wykonane kredą są nietrwałe – i paradoksalnie to właśnie stanowi ich wielką zaletę. Nie zawsze bowiem musi być tak, że prace dzieci zostają zebrane, ocenione symbolem słoneczka czy inną zachęcającą pochwałą, powieszone na ścianach i prezentowane rodzicom.

Dzieci powinny też czuć radość samego tworzenia, nieskrępowanej i z pozoru bezcelowej kreacji. To leży w ich naturze. Przedszkole i szkoła często niestety próbują ująć w ramy i sformalizować twórczość dzieci, poddać ją ocenie i rywalizacji. Oczywiście jest to czasem uzasadnione, ale nie zawsze musi tak być. Pozwólmy dzieciom rysować kredą na większej przestrzeni, bez ścisłych granic kartki A4, łączyć swoje linie z rysunkiem kolegi, mazać i ścierać bez konkretnego celu, patrzeć, jak kreda zmienia się w kolorowy proszek.” epedagogika.pl/Wczesne wspomaganie rozwoju. Dzięki pomocy rodziców oraz anonimowemu darczyńcy w naszej grupie „Wiewióreczki” dzieci mają możliwość rozwijania swojej kreatywności.