Dziecko układa puzzle

Na pewno każdy Was ma kilka pudełek puzzli, które kiedyś dostał w prezencie i gdzieś leżą na półkach odłożone i zapomniane. Warto po nie sięgnąć! Układanie puzzli może być bardzo miłą i pożyteczna formą spędzania czasu. Możecie układać je samodzielnie,  z rodzicami w wolnej chwili, ale też zachęcić do zabawy  młodsze rodzeństwo. Kiedyś wyczytałam,  że do układania puzzli można zachęcać już dziecko w 18-tym miesiącu życia.

A jakie korzyści z układania?

Eksperci twierdzą, że układanie puzzli rozwija pamięć i koncentrację, uczy cierpliwości, wykształca zdolności manualne, precyzję, spostrzegawczość czy planowanie. Takie zabawy pomagają poznawać także kolory czy kształty. „Amerykańscy naukowcy” podobno udowodnili gdzieś i kiedyś, że dzieci, które w wieku między dwa a cztery latka zaczęły układać puzzle, lepiej radzą sobie z matematyką i zadaniami przestrzennymi. Zabawa puzzlami przygotowuje także do nauki czytania i pisania.

Poza tym nic tak nie cieszy jak skończona powodzeniem układanka. To rodzi wiarę we własne możliwości. Uczy, że źle ułożony kawałek należy poprawić, by stworzyć ładną całość. A dla mnie układanie puzzli pogłębia więzi między dzieckiem i rodzicem. To jest jednak wspólnie spędzony czas na dobrej zabawie, która uczy także współpracy.

I jak tu nie kochać puzzli?

Niech moc będzie z wami. Lećcie układać!

p.s. Można też układać puzzle Online na stronach: gry.pl, puzzle dla dzieci.     PUZZLE ONLINE TUTAJ