Dbamy o przyrodę i środowisko

W II półroczu roku szkolnego 2021/22 uczniowie klasy I uczestniczyli w realizacji innowacji pedagogicznej  „Dbam o środowisko i przyrodę”. W trakcie 9 zajęć przybliżano uczniom otaczający świat przyrodniczy głównie w środowisku naturalnym. Uczniowie rozumieją wpływ pogody na zmiany w przyrodzie. Potrafią obserwować pogodę i ubierać się stosownie do niej. Znają sposoby oszczędzania wody i wiedzą, że należy oszczędzać wodę. Podczas wycieczek wokół szkoły, na pola uprawne, łąkę oraz do lasu zostali zapoznani z  roślinami rosnącymi w tych ekosystemach. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie ziół w gastronomii i ziołolecznictwie. Podczas wycieczek krajoznawczo-turystycznych podziwiano walory przyrodnicze swojej miejscowości. Zwracano uwagę na czystość środowiska i miejsca, gdzie znajdują się kosze na śmieci. W szkole wszyscy zostali zapoznani z zasadą segregacji odpadów oraz wykonywali ćwiczenia praktyczne. Warzywa, które uprawiano w kąciku przyrody wykorzystano do przygotowania śniadania wielkanocnego. Na ostatnich zajęciach uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności z zakresu znajomości roślin i ich wykorzystania. Dowiedzieli się o pozytywnych skutkach pici wody, co przyczyniło się do  wdrożenia w życie nawadniania swojego organizmu.