WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE W SZKOLE

Informacja dla rodziców uczniów klas IV i V

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 czerwca 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

- Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r.  o planowaniu rodziny

- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej

Zajęcia wychowania do życia w rodzinie a prawa rodziców.

Specyfika zajęć WDŻ polega na tym, że są obligatoryjne dla resortu edukacji  (za wprowadzenie i realizacje zajęć odpowiedzialny jest dyrektor szkoły) natomiast nie  są obowiązkowe dla ucznia.

Dobrowolność udziału w lekcjach wychowania do życia w rodzinie wynika z  respektowania prawa rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci.

Nauczyciele i wychowawcy mogą i powinni jedynie wspierać rodzinę w jej zadaniach wychowawczych, również w wychowaniu seksualnym.

Od roku szkolnego 2017/18 po raz pierwszy wychowaniem do życia w rodzinie zostali objęci uczniowie klas IV szkoły podstawowej.

Ilość godzin przewidziana na realizację zajęć wychowania do życia w rodzinie.

Klasy IV i V  po 14 godzin w tym 5 z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców

Tematyka zajęć w klasie IV

1.      Wspólnota domu, serca i myśli czyli o funkcjach rodziny.

2.      Witaj w domu czyli funkcje prokreacyjna i opiekuńcza.

3.      Zasady i normy czyli funkcje wychowawcza i socjalizacyjna.

4.      Miłość, która scala, czyli funkcje psychiczno- uczuciowa i kontrolna.

5.      Beztroskie chwile w rodzinie, czyli rekreacyjno-towarzyska, kulturowa  i ekonomiczna.

6.      Człowiek istota płciowa.

7.      Koleżeństwo

8.      Dobre wychowanie

9.      Internet świat prawdziwy czy nieprawdziwy?

Tematy z podziałem na grupy chłopców i dziewcząt

10.  Przekazywanie życia.

11.  U progu dojrzewania.

12.  Rodzi się dziecko.

13.  Intymność.

14.  Obrona własnej intymności.