Czcimy pamięć Polaków

Znowu nasi wolontariusze w akcji. Tym razem włączyliśmy się wraz z samorządem szkolnym, w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w uczczenie pamięci Polaków, którzy oddali życie za Ojczyznę. Zebraliśmy 100 zniczy, które przynosiły nasze koleżanki i koledzy z całej szkoły i z przedstawicielami starszych klas pojechaliśmy 23 listopada na Cmentarz Wojskowy do Dębicy.

Większość z nas miała okazję pierwszy raz widzieć tą nekropolię, która jest tak blisko, a jednak... . Kiedy przekroczyliśmy bramę wejściową cmentarza, zaskoczyło nas to, że praktycznie wszystkie groby były całkowicie puste, jedynie na niektórych były położone małe sztuczne kwiaty. Były zapomniane. Na terenie cmentarza znajduje się 298 mogił indywidualnych i 7 zbiorowych. Kryją szczątki nie tylko ofiar wojny, lecz także osób zmarłych w innych okresach historycznych. Mogiły mają przeważnie formę obramowania wypełnionego ziemią. Na szczycie poduszka z niewysokim, ozdobnym metalowym krzyżem. Większość stanowią groby bezimienne. Na niektórych grobach ustawione są pełne betonowe nagrobki.  Wszystkie przywiezione znicze zapaliliśmy na grobach bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość podczas I i II wojny światowej. Ten wyjazd był dla nas znakomitą lekcją historii, w ten symboliczny sposób, mogliśmy oddać hołd bohaterom dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.