Regulamin świetlicy szkolnej

1. Świetlica szkolna zapewnia opiekę wychowawczą uczniom, którzy dłużej przebywają w szkole, ze względu na brak zapewnienia im opieki w tym czasie przez rodziców/prawnych opiekunów.

2. Wychowankowie przyjmowani są na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów poprzez wypełnienie Karty Zgłoszenia Dziecka  i złożenie jej w sekretariacie lub nauczycielowi świetlicy, w terminie określonym w Regulaminie naboru do świetlicy.

3. Kwalifikacji ucznia do świetlicy dokonuje Komisja Kwalifikacyjna, złożona  z dyrektora, nauczycieli świetlicy, wychowawców klas 1-3, pedagoga.

4. Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe tworzą grupy wychowawcze, które nie powinny przekraczać 25 wychowanków pod opieką jednego wychowawcy.

5. Świetlica zapewnia uczniom opiekę w godz. 6.40-7.40 i 11.00-16.00.

6. Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przyprowadzane są i odbierane z sali świetlicowej osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów lub upoważnione przez nich osoby.

7. Rodzice/prawni opiekunowie osobiście powierzają dziecko nauczycielowi świetlicy przed lekcjami, po lekcjach nauczyciel wychowawca klasy lub nauczyciel przedmiotu mający ostatnią lekcję. W przeciwnym wypadku nauczyciele świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.

8. Świetlica wymaga pisemnych upoważnień w przypadku:
    a) samodzielnego wyjścia dziecka do domu,
    b)o dbierania dzieci przez inne osoby niż rodzic/prawny opiekun
    Upoważnienia rodziców/prawnych opiekunów są przechowywane w dokumentacji wychowawcy świetlicy.

9. W razie nieodebrania ucznia ze świetlicy w godzinach jej pracy oraz braku kontaktu z jego rodzicami/prawnymi opiekunami dziecko może zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom.

10. W uzasadnionych przypadkach niewłaściwego zachowania ucznia, po indywidualnej analizie sytuacji, Komisja Kwalifikacyjna może usunąć ucznia ze świetlicy.

11. Uczeń przestaje być wychowankiem świetlicy w sytuacji: ustnej lub pisemnej deklaracji rodziców opiekunów) o wypisaniu dziecka ze świetlicy lub niezłożenia podania o przyjęcie na nowy rok szkolny.

12. Karta Zgłoszenia Dziecka do świetlicy - dostępna jest u nauczyciela świetlicy i w sekretariacie szkoły.

Zadania dydaktyczno-wychowawcze świetlicy:

1. Zapewnienie dzieciom opieki i bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy szkolnej.

2. Wspomaganie procesu edukacji i wychowania .

3. Zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju,  rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, inspirowanie do kreatywnego myślenia i aktywności na miarę swoich możliwości.

4. Dbanie o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowotny dziecka.

5. Rozwijanie samorządności i odpowiedzialności za szkołę.

6. Ścisła współpraca z rodzicami, wychowawcami klas I-III, pedagogiem szkolnym.

7. Współpraca z osobami i instytucjami wspomagającymi działania szkoły w procesie dydaktyczno-wychowawczym.