Dylematy Rodziców

Dylematy Rodziców.

Gry komputerowe: pozwolić czy nie, jak wybierać z głową?

Odcięcie się od technologii w dzisiejszych czasach jest niemożliwe. Dzieci, czy tego chcemy, czy nie z komputerem mają do czynienia od ledwie trzymającego się na nogach malucha.To już dla kilkulatków producenci zabawek przygotowują laptopy z prostymi grami.Starszaki przed komputerem spędzają po kilka godzin dziennie, a uczniowie szkoły podstawowej w grach są tak biegli, że swoimi umiejętnościami przewyższają rodziców.

Umysł dziecka jest jak gąbka i chłonie wszystko z czym styka się w świecie gier.  Często jest to przemoc, hazard, wulgarny język, itp. Gry komputerowe tak silnie angażują emocje, że między dzieckiem a wykreowanym w grach światem wirtualnym nie ma granicy. Nie znaczy to, że każda gra i każdy kontakt dziecka z komputerem powoduje nieodwracalne szkody. Kłopoty dzieci z grami biorą się z braku rodzicielskiego nadzoru i z niedoinformowania rodziców o kategoriach gier oraz ich stopniu przemocy. Niewielu rodziców wie, że istnieje system klasyfikacji gier PEGI, który został stworzony w celu ochrony nieletnich przed grami o treści nieodpowiedniej dla ich grupy wiekowej. Każda oceniana przez PEGI gra zawiera informacje dotyczące klasyfikacji wiekowej oraz  ostrzega przed szkodliwymi treściami ( sceny przemocy, seksualne, wulgarny język, hazard instrukcje zażywania środków uzależniających itp.)Gry oznaczone są odpowiednimi symbolami. Informacje na stronie www.pegi.info .Gry mogą być doskonałą platformą porozumienia i wspólnej zabawy rodziców i dzieci. Ważny jest jednak zdrowy rozsadek.Rodzicu zanim zdecydujesz się kupić swojemu dziecku kolejną grę komputerową sprawdź dla jakiej kategorii wiekowej jest przeznaczona i czy zawiera szkodliwe treści. Bo czy pozwoliłbyś swoim pociechom oglądać filmy ze scenami dla dorosłych?  Rozsądny rodzic powie że nie. Tak samo powinno być w przypadku gier.

CZY WIESZ W JAKIE GRY  KOMPUTEROWE GRA TWOJE DZIECKO?