Jak pomóc dziecku budować poczucie własnej wartości ?

Upewnij się, że Twoje dzieci wiedzą, że są wartościowe właśnie dlatego, że istnieją.

Mów im że to, czy są kompetentne, czy wybitnie zdolne pod jakimś względem, nie zmieni Twojej miłości do nich.

Bądź czujny na oznaki poczucia niskiej własnej wartości.

Pamiętaj, że zdrowy obraz siebie nie jest tym samym co próżność lub duma. Jest po prostu   uczciwym zaakceptowaniem tego, kim się jest. Ktoś kto musi się przechwalać swoimi osiągnięciami ma prawdopodobnie zniekształcony własny wizerunek.

Pomóż dziecku zbudować uczciwy obraz siebie.

Ignorowanie słabości dziecka w tym nie pomaga,  nie bądź też sędzią. Młodzi ludzie muszą nauczyć się akceptować porażki i cenić swoje silne strony.

Pomóż dziecku odkryć jego talent.

Każdy ma w sobie coś szczególnego. Daj dziecku szanse spróbowania wielu rodzajów zajęć/zainteresowań, by mogło odkryć własne uzdolnienia i dary o których nigdy nie myślałeś.

Stwórz w domu atmosferę zaufania.

Dzieci, które potrafią się dzielić swoimi uczuciami  w rodzinnej atmosferze

(rozmawiać o miłości, rozczarowaniach, osiągnięciach i niepowodzeniach) są naprawdę szczęśliwe i mają mało problemów z obrazem samych siebie.

Upewnij się że wizerunek dziecka jaki mu komunikujesz, nie jest zniekształcony Twoimi pragnieniami czy rozczarowaniami.

Dzieci w dużym stopniu postrzegają siebie poprzez „lustro” tego, jak widzą je rodzice. Dopilnuj, aby ten obraz nie był „wykrzywiony” przez Twoje własne plany.

Ceń i szanuj wszystko w Twoim dziecku, nie tylko jakieś specjalne, wyjątkowe rzeczy.

Podkreślaj każdą pozytywną cechę i hojnie chwal jego mocne strony.

Spraw, aby dziecko czuło się bezpieczne, będąc tym kim jest.

Osiągniesz to okazując mu miłość i przebaczenie, niezależnie od tego co robi.. Karć je, lecz nigdy nie używaj kary jako formy zemsty. Dzieci mają wyraźne poczucie sprawiedliwości i wiedzą, kiedy jesteś sprawiedliwy. Nie nadużywaj ich zaufania.

Na podstawie:  „Jak budować poczucie własnej wartości w swoim dziecku” J. Dobson