W teatrze

W środę  - 22 października  uczniowie naszej klasy wyjechali do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Dla dzieci było to drugie spotkanie z teatrem tarnowskim, po ubiegłorocznym spektaklu pt. „ Lokomotywa”. Teraz dla młodych widzów przygotowano baśń teatralno – muzyczną pt. „Księga lasu” W. Graniczewskiego i J. Hnatowicza w reżyserii Tomasza Piaseckiego. Jej przesłaniem jest poszukiwanie wartości nadajacych życiu harmonię i sens. Już pierwsze pojawienie się na scenie aktorów na tle scenografii lasu z olbrzymim dębem  zrobiło na dzieciach duże wrażenie.

Na polanę przybywa drwal Maciej by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb.Odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy aż straciło głos. To wtedy ze smutnego  lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki.  Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. Odnajduje słowa – klucze do szczęśliwego życia : miłość, mądrość, uczciwość. Gdy w finale wykrzykuje te magiczne słowa wraz z publicznością, Echo odzyskuje głos, a las wraca do życia. Mali widzowie gromkimi brawami podziękowali aktorom  za wspaniałą  grę i doświadczone emocje. W drugiej części spotkania teatralnego dzieci wysłuchały pogadanki na temat przygotowania do spektaklu, pracy nad scenografią, dżwiękiem i oświetleniem. Obejrzały zdjęcia aktorów pracujących w Teatrze im L. Solskiego i bez trudu rozpoznały aktorów grających w przedstawieniu „ Księga lasu”. Zwiedziły małą scenę, pomieszczenie gdzie wykonuje się i przechowuje rekwizyty i dekoracje. Odwiedziły pracownię krawiecką  oraz magazyn kostiumów. Po powrocie do szkoły swoje przeżycia i wrażenia z pobytu w teatrze dzieci przedstawią w pracach plastycznych. Baśń „ Księga lasu” będzie też doskonałym pretekstem do rozmowy z dziećmi o tym, co jest w życiu naprawdę ważne i godne poszanowania.