Ogólnopolski konkurs "Przedszkole talentów"

Wiosną 2016r. grupa 3-latków aktywnie  uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie pod hasłem ,,Przedszkole Talentów” realizując wyznaczone zadanie - ,,Mój mały sklep”. Wprowadzeniem do tematu było zapoznanie dzieci z utworem Czesława Janczarskiego pt.,,Gdzie się co kupuje’’ w formie teatrzyku. Na tej podstawie dzieci bardzo ochoczo przystąpiły do gromadzenia akcesoriów charakterystycznych dla sklepów różnych branż. W ten sposób powstał w sali kącik sklepowy.

Dzieci z dużym zaangażowaniem włączały się do  zabaw dydaktycznych, które uczyły ich klasyfikowania produktów wg przeznaczenia, wielkości, koloru, ciężaru i kształtu. Z łatwością przeliczały elementy danego zbioru do dziesięciu. Posługiwały się kasą, czytnikiem, wagą i pieniędzmi. Wyobraźnia dzieci sprawiała, że zabawa stawała się  bardzo prawdziwa z podziałem ról na sprzedawcę  i klientów. Poza tym zabawa ,,Mój mały sklep’’ miała kontynuację w innych kącikach w sali, np. w kąciku lalek, gdzie dziewczynki wykorzystując produkty zakupione w sklepie gotowały, sprzątały, rozmieszczały w kuchni zgodnie z ich  przeznaczeniem itp. Dla utrwalenia pojęć związanych z tematem dzieci rozwiązywały zagadki słowne  i obrazkowe, ćwicząc też przy tym słuch fonematyczny. Dodatkowo same podejmowały próby układania zagadek. Ważnym działem zorganizowanego sklepu były owoce i warzywa oraz poznanie przez dzieci ich znaczenia dla zdrowia człowieka. Na koniec dzieci odbyły wycieczkę do sklepu warzywnego, gdzie miały możliwość zaobserwowania pracy sprzedawcy, dużej ilości różnych warzy i owoców. Brały udział w zakupie owoców, które po powrocie degustowały określając ich smak i zapach.