Emocje kolorem malowane

Innowacja na lekcjach plastyki w klasach VII a i VII b
Temat: „Emocje kolorem malowane” – wykorzystanie elementów arteterapii podczas lekcji plastyki.
Adresatami innowacji są uczniowie klasy VII a i VII b. Czas realizacji innowacji obejmuje sześć miesięcy roku szkolnego 2023/2024 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym.
Zajęcia innowacyjne odbywają się będą w ramach zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz w miesiącu.
Innowacja „Emocje kolorem malowane” – wykorzystanie elementów arteterapii na zajęciach plastycznych jest odpowiedzią na potrzeby Uczniów, a także wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.
Zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego. Poszerzają tematykę zadań w klasie VII.W trakcie realizacji innowacji zaplanowano następujące działania i tematykę:
I. Spotkanie ze sztuką (wizyta w wirtualnym muzeum).
II. Działalność plastyczna (rysowanie, malowanie na sztalugach, wydzieranie, wycinanie, naklejanie itp.).
III. Działalność konstrukcyjna (składanie, modelowanie, komponowanie itp.).
IV. Działalność relaksacyjna (muzykoterapia).
W ramach innowacji włączyliśmy się już w Dzień Krajobrazu 2023.Na lekcjach plastyki w klasach VII a i b włączyliśmy się do jednej z inicjatywy to jest malowania krajobrazów, pojedynczych drzew, przydrożnych kapliczek z podkarpacia na płótnach farbami akrylowymi. Były to cenne lekcje o krajobrazie naszego regionu i wpisały się idealnie w realizowany w tej klasie materiał podstawy programowej z plastyki.
Szkoła otrzymała podziękowanie za zaangażowanie i włączenie się w obchody Dnia Krajobrazu-międzynarodowego święta ustawionego przez Radę Europy.
Następne działanie to spotkanie ze sztuką: Wizyta w wirtualnym muzeum. Muzeum Narodowe w Krakowie Jan Matejko. Uczniowie zobaczyli stałą ekspozycję , która się mieści w domu rodzinnym Jana Matejki (1838-1893) najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków w szczególności Krakowa. Stara, krakowska kamienica (przebudowywana w XVIII i XIX w.) była miejscem, w którym urodził się, mieszkał z rodziną, tworzył i zmarł Jan Matejko.
Dalsze działania odbędą się na następnych zajęciach z plastyki.