W Krakowie i Oświęcimiu

„To się jednak wydarzyło,a zatem znowu może się wydarzyć
– oto sedno tego, co mamy do powiedzenia.” /Primo Levi/

13 kwietnia uczniowie klasy siódmej wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia. Celem tego wydarzenia było zapoznanie z kulturą żydowską, spacer po krakowskiej dzielnicy Kazimierz i zwiedzanie  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na ziemiach polskich.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć prowadzonych przez krakowską grupę Aktywni. Dotyczyły one historii, kultury, tradycji Żydów – narodu, który do czasów Holocaustu zamieszkiwał razem z Polakami na naszych ziemiach. Mieliśmy okazję spróbować chałki, macy i innych żydowskich przysmaków. Obejrzeliśmy Torę, niektóry koledzy mieli okazję przymierzyć tałes i jarmułkę. Potem udaliśmy sie na spacer po Kazimierzu  z licenmcjonowanym przewodnikiem. W tej chwili to dzielnica tętniąca życiem, miejsce spotkań młodzieży i turystów z całego świata, pełna galerii i pamiątek po dawnych czasach. Przemierzając uliczki krakowskiego Kazimierza zetknęliśmy się z tajemniczym światem dawnej dzielnicy żydowskiej Krakowa — poznając religię, kulturę i tradycje judaistyczne. Potem udaliśmy się do Oświęcimia. Po spotkaniu z przewodnikiem w ciszy i skupieniu wyruszyliśmy zobaczyć miejsce, gdzie zginęło 1,1 mln ludzi wielu narodowości z rąk hitlerowskiego okupanta. Ogromne wrażenie zrobiły na nas baraki, Blok Śmierci, miejsce kaźni Ojca Maksymiliana Kolbe, Ściana Śmierci. Widzieliśmy komory gazowe, piece krematoryjne, szubienice. W Brzezince przeszliśmy Drogą Śmierci pod pomnik pomordowanych. Tu zapaliliśmy znicze, aby uczcić pamięć ofiar. Weszliśmy do baraku, w którym przetrzymywano dzieci - małych powstańców warszawskich. Zakończyliśmy zwiedzanie pełni smutku, współczucia i przerażenia, mając w pamięci słowa Marii Dąbrowskiej: „ludzie ludziom zgotowali ten los”...