Wycieczka do Ćmielowa

Uczniowie klasy drugiej 22 września wybrali się na wycieczkę do Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie. Mogli na własne oczy odkryć jak powstają ręcznie porcelanowe odlewy, jak wygląda ich łączenie i malowanie ostatecznego kształtu. Zapoznali się z historią wytwarzania przedmiotów na przestrzeni czasu. Nie skończyło się tylko na słuchaniu oraz patrzeniu! Uczniowie sami mieli okazję ozdobić kubki, każdy z nich był inny i na pewno ozdobi domową kolekcje. Po zjedzonym obiedzie, wycieczka cofnęła się w czasie do starodawnej osady i pracy neolitycznych górników. Pani przewodnik opowiedziała o prymitywnych kopalniach tamtego okresu oraz sposobu wydobywania krzemienia. Uczniowie mogli dostrzec różnice w sposobie drążenia korytarzy oraz kucia w wapieniu w zależności od epoki i używanych narzędzi. Usłyszeli w jaki sposób z tzw. kromek krzemienia, powstawały ostre narzędzia wykorzystywane do tworzenia broni, czy obróbki surowego mięsa. Cofniecie się w czasie pomogło nam zrozumieć procesy tworzenia narzędzi oraz zaobserwować rozwój techniki.