„Nasze tradycje"

„Nasze tradycje trzeba przekazywać młodzieży, by miał je kto kultywować, gdy nas zabraknie”

/M.A Koprowski/

24 marca uczniowie klasy piątej wzięli udział w wycieczce do Kolbuszowej. O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie skansenu. Najpierw pan przewodnik opowiedział nam historię tego muzeum na wolnym powietrzu, a potem udaliśmy się do młyna, by zobaczyć w jaki sposób dawniej powstawała mąka. Potem obejrzeliśmy chaty kryte strzechą. W jednej z nich znajdowała się wystawa drewnianych zabawek, którymi przed laty bawiły się dzieci. Zachwyciły nas kołatki, wózki, ptaszki i kołyski dla lalek. Potem zwiedzaliśmy stary, drewniany kościół, w którym msze odprawiane były po łacinie, ksiądz stał tyłem do wiernych, a kazania wygłaszał z pięknie zdobionej ambony. Po drodze widzieliśmy zabytkowe ule, a potem weszliśmy do chałupy, w której pan przewodnik opowiadał nam o tradycjach wielkanocnych. Dowiedzieliśmy się jakie pokarmy święcono, co jadano w czasie świąt i jak dbano o zwierzęta, rośliny, uprawy. Niestety, w skansenie kręcono film i teren przeznaczony do zwiedzania był bardzo ograniczony. Wobec tego udaliśmy się do starego dworu, gdzie pani przewodnik poprowadziła zajęcia dotyczące tworzenia pisanek. Opowiedziała, jak farbowano jajka i czym się różni pisanka od kraszanki. Mieliśmy okazję obejrzeć kolorowe jajka tworzone przez artystki ludowe. Piękne! Później dostaliśmy jajka farbowane w łupinach cebuli i sami mogliśmy skrobać na nich wzorki. Podglądaliśmy różne wzory, ale nie jest łatwo wykonać piękną pisankę. Następnie zwiedziliśmy zabytkowy dwór, w którym mieszkali zamożni właściciele wsi. Na koniec zrobiliśmy drobne zakupy w sklepiku. Największym zachwytem cieszyły się kogutki-gwizdki, które napełnione wodą wydawały miłe dźwięki. Ponieważ trochę zgłodnieliśmy, udaliśmy się pod wiaty, gdzie na ruszcie upiekliśmy kiełbaski, jabłka, chleb z czosnkiem. Wszystko nam bardzo smakowało, a ponieważ było ciepło, graliśmy w piłkę, bawiliśmy się w ciuciubabkę, rozmawialiśmy. Bardzo miło spędziliśmy razem czas. To była udana wycieczka!