Zasłużeni z naszego regionu

Od połowy mara uczniowie naszej klasy mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu zajęć podczas, których poznali losy Krzysztofa Pendereckiego czytając książkę Penderecki przez dziurkę od klucza.  Wszyscy aktywnie byli wsłuchania w czytane fragmenty przez naszych kolegów, a później aktywnie uczestniczyli w dyskusji tworząc mapę myśli. Tym sposobem poznali dzieciństwo i dalsze losy kompozytora również  na arenie międzynarodowej. Druga ważna postać to księżna  Helena Jabłonowska z Przyborowia, która zasłużyła się dla naszego regionu. Od małego dziecka była bardzo wrażliwa na krzywdę drugiego człowieka i chętnie niosła pomoc potrzebującym. Organizowała kursy gospodarcze dla dziewcząt, wspierała powstawanie dziecińców, a w czasie II wojny światowej pomagała ludziom z obozu w Pustkowie. Więźniowie nazywali ja „ Naszą Matką” ze względu na troskę i empatię, którą ich otaczała. Były to zajęcia , które na długo zapadną nam w pamięci.