W skansenie w Kolbuszowej

Dnia 9 czerwca 2021r. byliśmy na wycieczce w skansenie w Kolbuszowej. Zwiedziliśmy kilka obiektów architektury drewnianej z XIX wieku: kościół, szkołę z Trzebosi, chałupę z Huty Przedborskiej. Duże wrażenie wywarły na nas także inne stare chałupy, kuźnia i młyn. Najciekawszym obiektem był kościół pw. Św. Marka przewieziony do skansenu z Rzochowa. W tej drewnianej, wybudowanej w 1842r. roku świątyni znajduje się oryginalne wyposażenie – późnobarokowy ołtarz główny, ołtarze boczne, a także stacje drogi krzyżowej. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych „W dawnej klasie – próba kaligrafii”. Kiedy weszliśmy do szkoły z XIX w. z niedowierzaniem i obawą zasiedliśmy w szkolnych ławkach. Pani przewodnik opowiadała nam o życiu dzieci w dawnych czasach i o tym, że nie wszyscy mogli chodzić do szkoły tak jak obecnie. Także próba pisania kredą na tabliczkach nie była łatwa, w niczym nie przypominała nam obsługi tabletu czy laptopa. Mieliśmy również możliwość pisania piórami ze stalówką zamaczaną w kałamarzu z atramentem. Dowiedzieliśmy się jakie  kary stosowano sto lat temu , na przykład było to klęczenie w kącie na rozsypanym grochu z uniesionymi ku górze rękoma. Dobrze, że czasy się zmieniły i że życie dzieci stało się bezpieczniejsze i łatwiejsze.