Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty

2 września 2013 roku uczniowie ZSP w Straszęcinie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8:00 uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Straszęcinie. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.20 w szkolnej sali gimnastycznej rozpoczął się apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2013/2014 oprócz uczniów grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego –Marlena Marć. Po komendzie Baczność został wprowadzony sztandar szkoły po czym zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy.

Następnie głos zabrała  dyrektor szkoły – Alicja Błońska, która  serdecznie wszystkich powitała, a szczególnie najmłodszych  uczniów,  przekraczających szkolny  próg po raz pierwszy. Dyrektor  zachęcała uczniów do  aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Na inauguracji nowego roku szkolnego, słowa do uczniów, nauczycieli oraz rodziców skierował wójt gminy Żyraków Marek Rączka. Życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Skierował również słowa podziękowania do Pani Renaty Michalik, która w latach 2003-2013 pełniła funkcję dyrektora zespołu szkół.

Po oficjalnych wystąpieniach nastąpiła część artystyczna, podczas której uczniowie zaprosili wszystkich do wysłuchania najnowszych wiadomości w wydaniu szkolnej telewizji GIM SP STRACHOL. Dowiedzieliśmy się m.in. że w tym roku szkolnym zniesione zostaną oceny z przedmiotów artystycznych i wychowania fizycznego. Za najlepsze osiągniecia rozdawane będą nagrody w postaci telefonów, laptopów, smartfonów itp. Na zajęciach wychowania fizycznego wprowadzone będą nowe dyscypliny np. wspinaczka po piorunochronie na dach szkoły oraz bieg przez płot na przystanek PKS i z powrotem.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła uchwała rady pedagogicznej napisana w formie żartobliwej:

Uchwała nr1 Rady Pedagogicznej ZSP w Straszęcinie z dnia 30  sierpnia 2013r. w sprawie organizacji roku szkolnego 2013/14

Na podstawie  Rozp Ministerstwa Beztroski, Zdrowia  i Radości z dnia 25 sierpnia 2013r rada pedagogiczna ustala co następuje:
1. Wprowadza się obowiązkowe noszenie mundurków szkolnych dla uczniów i nauczycieli. Wybór fasonu, koloru oraz rozmiaru u p. Teresy  sekretariacie.
2. W trosce o zdrowie uczniów i nauczycieli w sklepiku szkolnym sprzedawane będą wyłącznie chipsy warzywne z marchewki, selera i brokułów.  Do chipsów galaretka  ze szpinaku gratis.
3. Na życzenie rodziców dopuszcza się sprzedaż dań ciepłych- owsianka na mleku.
4. Uczniowie codziennie przychodzą do szkoły z uśmiechem niezależnie od stanu posiadanej  wiedzy.
5. Informacje o planowanych sprawdzianach i kartkówkach przyjmują z  aplauzem.
6. Do sal w których zostały odnowione podłogi wchodzić można tylko w  białych skarpetkach  -  dotyczy uczniów      i nauczycieli.
7. Wprowadza się w klasach gimnazjalnych nowy przedmiot - znajomość  najnowszych trendów  muzycznych i filmowych– nauczyciel uczący  p. Grzegorz Stec
8. Uczniowie klas IV-VI i gimnazjum mają prawo domagać  się każdego  dnia na zadanie domowe minimum 10 zadań z matematyki, wypracowania z j. polskiego, a  w ramach relaksu zadań z innych przedmiotów.
9. Do obowiązkowych zajęć szkolnych wprowadza się dodatkowe godziny:
- z przeznaczeniem dla  dziewcząt na rozwijanie  umiejętności chodzenia w butach na  wysokim obcasie – prowadzą p. Ewelina Piękoś i Sylwia Drożdż-Miazga. (3 godz.tyg.)

- z przeznaczeniem  dla chłopców na rozwijanie umiejętności prowadzenia pojazdów dwuśladowych z użyciem samochodów należących do instruktorów (4 godz. tyg.) – prowadzą instruktorzy p. Grzegorz Cebula, Piotr Skrzek
10.Samorząd Uczniowski wybierany będzie drogą elektroniczną poprzez głosowanie na facebooku.
 Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Byłoby śmiesznie i wesoło w szkole gdyby uchwała obowiązywała cały rok szkolny.

Życzymy jeszcze raz wszystkim uczniom pomyślności w nowym roku.

Opracowała: Sylwia Drożdż-Miazga