Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

24 kwietnia wybraliśmy się na daleką wycieczkę do Pacanowa, który stanowi europejską stolicę bajki.  Pojechaliśmy we wzmocnionym składzie. Oprócz uczniów naszej klasy, byli z nami: nasze rodzeństwo, przyjaciele klasy, nasi rodzice i pani Dyrektor.  O godzinie 7:30 wyjechaliśmy autokarem z przed budynku szkoły i po około 1,5- godziny dojechaliśmy do Pacanowa.

Czas oczekiwania na wejście do Centrum Bajki umilały nam wspólne zabawy i rozmowy. Po założeniu na stopy krasnoludkowych butków i czarodziejskiemu pomniejszeniu się do rozmiarów skrzatów, przystąpiliśmy do zwiedzania bajkowych krain. Każdy uczestnik miał możliwość otrzymania tajemniczej mapy i wejścia do tej krainy mysią dziurką. Czekały na nas same bajkowe postacie - elfy, krasnale. trolle, syreny, wróżki, Pan Twardowski, smoki i Koziołek Matołek. Rozpoznawaliśmy przedmioty pochodzące  z różnych bajek, rozwiązywaliśmy interaktywne zagadki, podróżowaliśmy zaczarowanym wagonikiem (min. pod  ziemię, w morskie głębiny, przestworza i kosmos), przebywaliśmy w czarodziejskim ogrodzie (odpoczywaliśmy przy kwiecie paproci i słuchaliśmy bajek), odkrywaliśmy tajemnice bajek polskich i oglądaliśmy film animowany „Przygody Koziołka Matołka”, pokonaliśmy Skały Strachu, aż wreszcie złożyliśmy wizytę w Skarbnicy Bajek. Po tak niewiarygodnych przygodach na wirtualnej wystawie „Bajkowy świat” czuliśmy się jak w wyśnionej bajce. Następną niespodzianką były dla nas warsztaty w sali zabaw pt.: „Historia łyżeczki miodu” prowadzone przez Pszczółkę. Odkrywaliśmy na nich tajemnice życia pszczół i produkcji miodu, który mogliśmy skosztować. W programie wycieczki nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek z Koziołkiem Matołkiem i książek z jego przygodami. W kąciku zabaw zregenerowaliśmy swoje siły i wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć. Kolejna atrakcją w Centrum Bajek była wizyta w kinie, w którym obejrzeliśmy film animowany pt.: „Alicja w Krainie Czarów”. Na koniec naszego pobytu udaliśmy się na spacer do ogrodów  i plac zabaw, gdzie mogliśmy biegać i skakać ciesząc się wiosennym słońcem. Zarówno dzieci jak i opiekunowie opuszczali „magiczny świat” będąc po ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyli i przeżyli. Pożegnaliśmy ze smutkiem to cudowne miejsce  i wróciliśmy do szkoły, i czekających na nas stęsknionych rodziców.